PARIS BOOK FESTIVAL NAMES “MASTERING THE PAST” FOR TOP HONORS


PARIS_ A study of a critical shift in the European political landscape is the winner of the 2017 Paris Book Festival, which honors the best of international publishing.

Author Ellen Hinsey’s Mastering the Past: Contemporary Central and Eastern Europe and the Rise of Illiberalism (Telos Press) examines how populism, nationalism and authoritarian rule have returned a quarter of a century after the changes following the Soviet Union’s collapse. Eyewitness reports examine the key events of that time and relate them to current conditions.

Hinsey’s outstanding research and interpretation of the events provide fascinating insights on what is happening in this key corner of the globe, making it well worthy of international attention from the publishing community.

She and other placements in the competition will be honored at a private dinner in Paris this June.

 Other winners in the competition:

GENERAL NON-FICTION

WINNER: Mastering the Past: Contemporary Central and Eastern Europe and the Rise of Illiberalism – Ellen Hinsey

RUNNER-UP: My Father’s War – Charley Valera

HONORABLE MENTIONS:

  • The Audacity of Futurism – R.S. Amblee
  • Part of the Family – Jason Hensley
  • You’ll Do Anything for Her – Dr. Maureen Hosier/Berta H. Conger
  • You’ll Do Anything for Him – Berta Hosier Conger/Dr. Maureen Hosier
  • Shielded Suffering – A.J. Nystrom
  • Veronica’s Grave – Barbara Bracht Donsky
  • Beverly Hills Concentration Camp Randi Maggid
  • Mending the Shattered Mirror – Analie Shepherd
  • Post-Traumatic Stress – Not a Life Sentence – Nola Hennessy
  • Oh No, Not Another Problem – Jeanette A. Griver


UNPUBLISHED

WINNER: Libido Tsunami – Cate Burns


GENERAL FICTION

WINNER: Insanely Indian – Ayesha Raj

RUNNER-UP: Ashes – Steven Manchester

HONORABLE MENTIONS:

  • The Boston Castrato – Colin W. Sargent
  • Oubliette: A Forgotten Little Place – Vanta Black
  • Still Life: A Love Story – Elizabeth Cooke
  • How Fast Can You Run – Harriet Millan
  • The Indian – Barry Kienzle
  • The American Game – Gary Hardwick
  • Daggers of Treason – Niraj Srivastava
  • Monkey’s Wedding – Rossandra White
  • Assassins – Mike Bond
  • Pink Slips – Beth Aldrich
  • Loss Angeles – Mathieu Cailler
  • Invincible Summers – Robin Gaines
  • Junction – Corey Schlegel
  • Rediscovering Charlie – JP Maximus
  • Barren Waters – Julia Shupe
  • Gaia's Majesty - Mission Called – Roger B. Burt
  • Letters to Alice – King Grossman
  • Beautiful Secret – Dana Faletti
  • The Chrysalis of Oc – Peter V. Wright
  • Precincts of Light – Henry Alley
  • June Rain – Brandon Knightley
  • Olympia – Kris Kramer
  • Kill List – Richard Hatin


POETRY

WINNER: Where Do I Sit – Dr. Neal Hall

RUNNER-UP: Abandoned Earth – Linwood D. Rumney

HONORABLE MENTIONS:

  • Who is Black Hamlet? – Black Hamlet
  • Life in Suspension – Helene Cardona
  • Life - Natasha’s Confessions – Sarah Melo

 

YOUNG ADULT

WINNER: Ms. Vampy’s Teen Tawk – Brooke Lewis

RUNNER- The Princess & The Parakeet – Marc Clark

HONORABLE MENTIONS:

  • The Wave – Kirsten Spiteri
  • The Emperor of Dragons – Logan Stark
  • The Scrapbook – G.R. Calcagni
  • If You Wish – Cassandra S. Briskman
  • Odin – Skip Kandell
  • South of Main Street – Robert Gately


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: The Family Tree – Laurie Copmann

RUNNER-UP: Feronia – The Little Girl Who Learned to Fly Free – Nola Hennessy

HONORABLE MENTIONS:

  • Roxie the Doxie Finds Her Forever Home – Jody A. Dean, Ph.D
  • Winnie & Willie Won’t Give Up – Cherie Rechka
  • Cub’s Wish – Angie Flores
  • Songs of Cicada – Don Carr
  • Ice Cream USA – Thal Dixon
  • More Country in the Summer Please – Pamela Goodwin

 

HOW-TO

WINNER: The Renegade Writer – William Griffiths

RUNNER-UP: When Their Word Stops – Anne-Marie Lockmyer


SPIRITUAL

WINNER: A Man Named Joe – Peter Breyer

RUNNER-UP: The Dynamics of Global Leadership – Scott Friedman

HONORABLE MENTIONS:

  • From Cinders to Butterflies – Richard B. Fratianne
  • Some Thoughts on God and Other Things – Jerome Gleich
  • The Gospel According to Ruth – Kevin Foster
  • Reflections of a Soul – June Marie Davis
  • God’s Light Abridged Audiobook – Dr. Rick Scarnati

 

BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: Because of You, We Live! – Leonard Sandler

RUNNER-UP: My Sister: A Journey to Myself – Peter Breyer

HONORABLE MENTIONS:

  • Unconditional Love – On Loan from God – Don Landy
  • I Punched Myself in the Eye – Pamela Capone
  • From the Rift Valley to the Dream of Freedom – John Kachamila


WILD CARD

WINNER: The Boston Castrato -Colin W. Sargent

RUNNER-UP: Life 101: A Guide to Your Personal Evolution – Dawn Romeo/Linda Voogd

HONORABLE MENTIONS:

  • How to Survive Caregiving – Helyn M. Edwards
  • Big & Fabulous – Randi Sherman
  • Forever Yours – Dr. James Twerell
  • Behind the Door – Adriana Gavazzoni
  • Excursions – Kamal Amin

 

BUSINESS

WINNER: The Start-up J Curve – Sarah Wilson

RUNNER-UP: Library Lust – N.S. Navla

 

COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

WINNER: Great New American Short Stories – Desmond S. Rubenstein, editor

RUNNER-UP: The Canary Islands Connection – Manuel Brito

HONORABLE MENTION:

  • Campus Tales – Lyn Thomas Ogbuji

 

PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: Senses of Paris – Robin Bower


COOKBOOKS

WINNER: The Adriatic Kitchen – Barbara Unkovic


TRAVEL

WINNER: Back to the Black Forest – Joseph Carey